Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie już po raz siedemnasty zorganizowała „Bajkowe Spotkania” w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. To cenione i cieszące się dużym zainteresowaniem wydarzenie kierowane jest do dzieci w wieku 5–6 lat, a jego głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz rozwijanie miłości do książek od najmłodszych lat. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter a dobór Gości czytających nie był przypadkowy. W nawiązaniu do milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski, zaproszono osoby związane z tematyką historyczną, co dodatkowo wzbogaciło program spotkania i umożliwiło dzieciom kontakt z żywą lekcją historii.
Dzięki zaangażowaniu i serdeczności naszych Gości udało się z powodzeniem zrealizować założenia wydarzenia i przekazać najmłodszym nie tylko radość płynącą z czytania, ale także szacunek do tradycji i dziedzictwa kulturowego.
12 maja 2025 r. odbyło się pierwsze z trzech „Bajkowych Spotkań”, które zgromadziło w Auli Forum RODN „WOM” w Częstochowie 121 dzieci oraz 18 nauczycieli z częstochowskich placówek oświatowych. Opowieści i bajki inspirowane legendami przeczytali Państwo Kora i Andrzej Romulewiczowie – właściciele Gospodarstwa Edukacyjnego „Kuźnia Roda”. Mali uczestnicy z dużym skupieniem wsłuchiwali się w czytane utwory, ale równie mocno zaciekawiły ich opowieści Gości o ich pasjach i stylu życia. Pani Kora przybliżyła dzieciom, kim były zielarki w dawnych czasach, jak obecnie wygląda zbieranie i przygotowywanie naturalnych mikstur z ziół oraz jak kiedyś leczono ludzi. Pan Andrzej zaprezentował elementy stroju oraz narzędzia średniowiecznego kowala. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się jego pokazowi, a także miały okazję przekonać się, czy kowalski młot rzeczywiście jest tak ciężki, jak się wydaje. Spotkanie przebiegło w radosnej i inspirującej atmosferze, pozostawiając po sobie wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.
We wtorek, 13 maja 2025 r. gościliśmy Pana Konrada Chęcińskiego – animatora kultury, ilustratora i pasjonata historii, właściciela Black Cat Studio, gdzie aktywnie wspiera i promuje młodych artystów z Częstochowy. Od ponad 15 lat jego głównym obszarem działalności są rekonstrukcje historyczne. Angażuje się również w organizację licznych wydarzeń kulturalnych i patriotycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Pan Konrad oprócz czytania baśni i legend cierpliwie odpowiadał na dociekliwe pytania dzieci dotyczące zwyczajów panujących na dworze szlacheckim i elementów stroju szlachcica. W tym spotkaniu udział wzięło 123 dzieci i 18 opiekunów.
Trzecia odsłona Bajkowych Spotkań odbyła się 14 maja 2025 r. Zaproszenie przyjęli Pan Paweł Bokwa herbu Czarny Pies oraz Pan Igor Małyska herbu Locha z „Drużyny Najemnej Miecza i Strzały Denemis Częstochowa”. Spotkanie wzbogaciły zabawy muzyczno-ruchowe, a nasi goście opowiedzieli dzieciom wiele ciekawostek na temat kodeksu rycerskiego, uzbrojenia oraz życia w średniowiecznej Polsce. W tym spotkaniu wzięła udział rekordowa liczba 150 dzieci i 25 nauczycieli.
W sumie, podczas XVII Bajkowych Spotkań bibliotekę odwiedziło 394 dzieci i 61 nauczycieli z częstochowskich placówek oświatowych.
Wszystkich Gości i Uczestników witały w gościnnych progach Biblioteki i Ośrodka Pani dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie Anta Żurek i Pani Renata Lipniewska, wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych. Spotkanie prowadziła Pani Anna Hiller, nauczyciel bibliotekarz, pomysłodawczyni wydarzenia i lider fundacji CPCD, przy silnym wsparciu Pani Anny Dąbrowskiej i Pani Izabeli Bajor.
Serdecznie dziękujemy Gościom za przyjęcie zaproszenia, poświęcony czas, zachęcenie dzieci do czytania i słuchania utworów literackich oraz poszerzania wiedzy i wzbogacania swojej wyobraźni. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.
Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnych „Bajkowych Spotkaniach”.
Tekst: Anna Dąbrowska, Anna Hiller
Zdjęcia: Izabela Bajor