Oficjalne obchody Światowego Tygodnia Mózgu w 2025 roku przypadły na okres od 10 do 16 marca. Akcja ta ma na celu popularyzowanie wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu oraz układu nerwowego. Święto to jest także okazją do promowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbyły się zajęcia edukacyjne pt. „Główka pracuje” oraz „Trening pamięci – metody efektywnego uczenia się”. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie.
17 marca 2025 r. w zajęciach pt. „Główka pracuje” udział wzięli uczniowie z klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie. Uczniowie poznali wiele ciekawych faktów i ciekawostek na temat budowy i funkcjonowania mózgu – najważniejszego organu w ciele człowieka. Dowiedzieli się m.in. ile waży ludzki mózg oraz co można zrobić, aby utrzymać go w dobrej formie. Uświadomili sobie, że uczucia i emocje człowieka również tworzą się w mózgu. Uczestnicy poznali także sposoby na usprawnienie działania mózgu, tj. dieta, odpowiednia ilość snu, sport i ćwiczenia, uczenie się ciągle nowych rzeczy oraz czytanie książek. Poruszony został również problem nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych i ich wpływu na funkcjonowanie mózgu i koncentrację. Informacje wzbogacone były multimedialnym pokazem slajdów.
W kolejnej części zajęć wspólnie trenowaliśmy nasze mózgi. Uczestnicy brali udział w zadaniach, w których mogli wykazać się spostrzegawczością, pamięcią oraz kreatywnością, jak również umiejętnością współpracy w grupie. Uczniowie ćwiczyli pracę swoich mózgów rozwiązując krzyżówki, łamigłówki, kalambury oraz zagadki. Poznali również popularne powiedzenia i przysłowia związane z mózgiem i głową, np. główka pracuje; co dwie głowy, to nie jedna; mieć głowę w chmurach. Na zakończenie zajęć uczniowie obejrzeli krótki filmik pt. „Jak działa nasz mózg?” oraz wspólnie wypracowali wskazówki i rady jak należy dbać o mózg.
20 marca 2025 r., w ramach Światowego Tygodnia Mózgu oraz Europejskiego Dnia Mózgu odbyły się również zajęcia pt. „Trening pamięci – metody efektywnego uczenia się”, w których wzięła udział klasa 4 Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Częstochowie. Głównym celem zajęć było wzmacnianie zaangażowania i motywacji uczniów do nabywania wiedzy oraz zapoznanie ich z metodami i technikami efektywnego uczenia się. Zajęcia rozpoczęły się od rozwiązania krzyżówki oraz skojarzeń uczniów ze słowem nauka. Uczestnicy rozmawiali także o tym, co może powodować problemy w nauce. Uczniowie dowiedzieli się także jak dieta wpływa na funkcjonowanie mózgu. Ćwiczyli również pracę lewej i prawej półkuli rysując leniwą ósemkę. Poznali różne sposoby tworzenia notatek, a także sketchnotki, czyli notatki wizualne i obrazkowe. Dowiedzieli się również czym są mnemotechniki i poznali przykłady ich zastosowań. Uczestnicy pracując w grupach, tworzyli notatkę z wybranego przez siebie zagadnienia lub przedmiotu szkolnego. Notatki dotyczyły m.in: języka polskiego, języka angielskiego, sportu, biologii, przyrody, geografii, gier komputerowych oraz pasji i zainteresowań. Zajęcia zakończyły się prezentacją wykonanych przez uczniów notatek.
W zajęciach wzięło udział łącznie 31 uczniów i 4 nauczycieli.
Tekst: Marta Małek
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska