Projekt „Mieszkam na Szlaku Orlich Gniazd”, realizowany w roku szkolnym 2024/2025 w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, zrzesza uczniów klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie, klasy III Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie oraz klasy III Szkoły Podstawowej nr 39 w Częstochowie.
Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu są nauczycielki bibliotekarki, Anna Dąbrowska i Anna Hiller, a nad jego realizacją w poszczególnych szkołach czuwają:
- Małgorzata Grzybek (Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie),
- Wanda Kolman (Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej w Częstochowie),
- Małgorzata Mazur (Szkoła Podstawowa nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie).
Projekt promuje współpracę między uczniami poprzez cykliczne warsztaty, spotkania online i zajęcia terenowe, rozwijając przy tym kompetencje w zakresie:
- umiejętności czytelniczych,
- nowych technologii,
- kompetencji społecznych i obywatelskich,
- znajomości tradycji i kultury regionu.
Dzięki projektowi uczestnicy mają okazję:
- poznawać rówieśników z innych szkół i wspólnie podejmować edukacyjne wyzwania,
- rozwijać umiejętności pracy w grupie i kreatywnego myślenia,
- brać udział w ciekawych warsztatach, które wzbogacają ich wiedzę i doświadczenia.
Dotychczas w ramach projektu odbyły się spotkania:
„Szlakiem jurajskich warowni – poznajmy się”
Pierwsze spotkanie uczestników projektu odbyło się w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Podczas wydarzenia dzieci zapoznały się z tematyką projektu oraz harmonogramem działań. Miały również okazję dowiedzieć się więcej o Szlaku Orlich Gniazd, poznać swoje szkoły i siebie nawzajem. Spotkanie miało charakter organizacyjno-integracyjny, a jego celem była wzajemna współpraca i lepsze poznanie się. Uczniowie zwiedzili także bibliotekę, odkrywając jej bogate zasoby.
„W poszukiwaniu śladów morza na Jurze”
Podczas warsztatów czytelniczo-plastycznych z pokazem multimedialnym uczniowie poznali historię prehistorycznego morza, które 160 milionów lat temu pokrywało dzisiejszą Polskę. Mieli okazję przyjrzeć się skamieniałościom dawnych stworzeń morskich oraz wykonali własne modele amonitów z plasteliny.
„Miasto Olsztyn” – spotkanie online
Podczas wideokonferencji uczestnicy wysłuchali opowieści o historii zamku w Olsztynie i legendzie o Maćku Borkowicu. Każda klasa miała za zadanie stworzyć makietę zamku, która zostanie zaprezentowana na zakończenie projektu.
„Braterskie zamki Mirów i Bobolice”
W ramach zajęć czytelniczych z elementami kodowania uczniowie zapoznali się z burzliwą historią zamków w Bobolicach i Mirowie. Dzięki multimedialnemu spacerowi odkrywali uroki Grzędy Mirowskiej, a na zakończenie zajęć odtwarzali legendę o Mirze i Bobolu na macie do kodowania.
„Straszny pies z Ogrodzieńca. Turniej Dam i Rycerzy”.
W Szkole Podstawowej nr 39 w Częstochowie odbył się „Turniej Dam i Rycerzy”, w ramach którego uczestnicy przenieśli się w średniowieczny klimat. Uczestnicy przebrani w historyczne stroje poznali dzieje zamku w Ogrodzieńcu oraz legendę o czarnym psie. Niespodzianką była wizyta przedstawicieli Drużyny Najemnej Miecza i Strzały Denemis Częstochowa. Pan Paweł Bokwa, herbu Czarny Pies, Pan Igor Małyska, herbu Locha oraz Pan Jakub Michoń, poczet herbowy Doliwa zaprezentowali broń i zbroje oraz stoczyli widowiskowy pojedynek pod czujnym okiem uczniów. Dzięki ich opowieściom dzieci mogły przenieść się w świat dawnych zwyczajów, poznać tajniki zbroi i zrozumieć, jak wyglądało życie rycerzy w minionych czasach. Nie zabrakło również turniejowych zmagań i dworskich zabaw. Na zakończenie spotkania koordynatorki projektu Anna Hiller i Anna Dąbrowska poprowadziły wspólny taniec w kręgu i wręczyły podziękowania zacnym Gościom, certyfikaty udziału dla poszczególnych klas i dyplomy dla najlepszych i najbardziej aktywnych uczestników. Był też czas na pamiątkowe fotografie. Uczniowie z entuzjazmem dzielili się swoimi wrażeniami, podkreślając, że była to nie tylko świetna zabawa, ale także cenna lekcja historii. Całe wydarzenie zakończyło się gromkimi brawami dla organizatorów i gości, a atmosfera średniowiecznej przygody na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie w Szkole Podstawowej nr 33, która na potrzeby projektu zamieni się w „Laboratorium Pana Twardowskiego”. Czekajcie na kolejne relacje z naszej jurajskiej przygody!
Tekst i zdjęcia: Anna Dąbrowska, Anna Hiller